Linka seniorů

Linka seniorů 800 200 007 je anonymní a bezplatná telefonická krizová pomoc pro seniory, pečující o seniory a osoby v krizi.

Nabízí volajícím důvěrný prostor pro sdílení jejich pocitů, provází je náročnými životními situacemi, poskytuje jim smysluplné kontakty na další služby a instituce.

Podpořte nás! Více o tom co můžete pro nás udělat najdete v sekci našeho webu pro dárce.

Volejte 800 200 007
Jsme tu pro vás každý den od 8:00 do 20:00.

linkasenioru@elpida.cz
Můžete se také obrátit na e-mailovou poradnu, nebo nám napište prostřednictvím formuláře. Odpovíme vám do tří pracovních dnů.

S čím se můžete na linku obrátit?

Obraťte se na nás s jakoukoliv starostí, případně radostí, pokud ji nemáte s kým sdílet. Linka je zde pro vás, aby vám pomohla nést vaše starosti a trápení, aby vám pomohla poodstoupit a nahlédnou věci z většího odstupu, a pokud je to možné, situaci vyřešit vašimi vlastními prostředky.

Když tedy na linku zavoláte, dostane se vám především laskavého přijetí, bezpečného prostoru, podpory a odborného vedení. Někteří volající vytáčí číslo linky opakovaně třeba několik měsíců, dokud se nepodaří společnými silami neutěšenou situaci proměnit.

Obr.: Linka seniorů
Obr.: Linka seniorů

Častým tématem hovorů je samota, ztráta partnera či jiné blízké osoby, potíže ve vztazích, nejčastěji manželských a rodinných, demence, péče o seniory, problematika přechodu do důchodu, otázky spojené se zdravím či starosti právního charakteru či kriminalita páchaná na seniorech.

Časté je i jisté bilancování, sdílení faktu, že síly zkrátka ubývají, otázky konečnosti, smyslu života, smrtelnosti, smrti a umírání. Obzvláště mezi těmi posledně zmíněnými jsou témata, o kterých se seniory často nikdo nechce mluvit.

Co dále nabízíme?

Stáže

Připravujete se na budoucí povolání a máte zájem o absolvování odborné stáže na lince seniorů? Zprostředkujeme vám stáž na našem pracovišti dle vašich možností.

Semináře pro odborníky i veřejnost

Jste odborníky v oblasti sociálních služeb? Rádi byste získali hlubší informace o seniorské problematice z pohledu dlouholeté praxe linky seniorů? Rádi pro vás připravíme seminář na vámi zvolená témata.

Pracujete se seniorskou populací a chcete se naučit, jak s ní lépe komunikovat? Připravíme pro vás seminář přesně dle vašich potřeb.

Zajímá vás tématika demence a péče o pacienty s demencí? Uspořádáme pro vás seminář včetně filmové projekce.

Kdo jsou lidé, kterým se na lince dovoláte?

Většina našich pracovníků má vysokoškolské vzdělání v oblasti psychologie, sociální práce, práva a psychoterapie. Všichni absolvovali kurz telefonické krizové intervence a pracují pod pravidelnou supervizí a intervizí. Linka seniorů má navíc svůj vlastní vzdělávací program.

Splňuje linka podmínky pro provoz této služby?

Linka seniorů byla jednou z prvních linek důvěry v Čechách, která získala akreditaci od České asociace pracovníků linek důvěry. Od roku 2007, kdy začal platit zákon o sociálních službách, je linka řádně zaregistrována Ministerstvem práce a sociálních věcí jako služba Telefonické krizové pomoci (podle § 55 zákona č. 108/2006 Sb.). Domníváme se, že je vnímána jak odbornou, tak laickou veřejností jako služba velice kvalitní.

Kontakt

Mgr. Kateřina Bohatá – vedoucí Linky seniorů
Telefon: 800 200 007
E-mail: katerina.bohata@elpida.cz

Sídlo Linky seniorů je z důvodu ochrany volajících i pracovníků plně anonymní.

Hlavními partnery Linky seniorů jsou
Nadace O2Nadační fond Avast.

Obr.: Loga dárců

Více o nás

Co se děje na lince seniorů?
Aktuální události a historie od roku 2002

Konference Diference a opakování (2017)
Zvláštní web konference | Videa

Jaké jsou příběhy lidí, kteří k nám volají?
Přečtěte si modelové příběhy z linky

Podpořte nás!
Podívejte se, jak můžete pomoci